Election 2022

SEIU Local 73 represents more than 31,000 workers, primarily in public service and publicly funded positions in school districts, municipalities, social service agencies, and many other job classifications in Illinois and Indiana. This spring, SEIU Local 73, in conjunction with the SEIU Illinois State Council, conducted an endorsement process to determine which candidates best support working families’ issues and merit our endorsement for the 2022 election.

Learn More About COPE

Contribute to COPE

Below are the endorsed candidates. You can review the State Candidate Questionnaire and the Federal Candidate Questionnaire

Workers’ Rights Amendment

VICTORY! The Workers’ Rights Amendment passed!

Endorsements

US Senate | US House of Representatives
Illinois Statewide | Illinois Supreme Court | Illinois Senate | Illinois House of Representatives
Cook County Board of Commissioners | Metropolitan Water Reclamation District
Indiana House of Representatives

US Senate

Tammy Duckworth (D-Illinois) WON
Tom McDermott (D-Indiana)

Return to Top

US House of Representatives

Illinois
Jonathan Jackson (D-1st District) WON
Robin Kelly (D-2nd District) WON
Delia Ramirez (D-3rd District) WON
Chuy Garcia (D-4th District) WON
Mike Quigley (D-5th District) WON
Sean Casten (D-6th District) WON
Danny Davis (D-7th District) WON
Raja Krishnamoorthi (D-8th District) WON
Jan Schakowsky (D-9th District) WON
Brad Schneider (D-10th District) WON
Bill Foster (D-11th District) WON
Nikki Budzinski (D-13th District) WON
Lauren Underwood (D-14th District) WON
Eric Sorenson (D-17th District) WON

Indiana
Frank Mrvan (D-1st District) WON
Andre Carson (D-7th District) WON

Return to Top

Illinois Statewide

JB Pritzker (D-Governor) WON
Julianna Stratton (D-Lt. Governor) WON
Alexi Giannoulias (D-Secretary of State) WON
Kwame Raoul (D-Attorney General) WON
Susana Mendoza (D-State Comptroller) WON
Michael Frerichs (D-State Treasurer) WON

Return to Top

Illinois Supreme Court

Elizabeth Rochford (D-2nd District) WON
Mary Kay O’Brien (D-3rd District) WON

Return to Top

Illinois Senate

Javier Cervantes (D-1st District) WON
Omar Aquino (D-2nd District) WON
Mattie Hunter (D-3rd District) WON
Kimberly Lightford (D-4th District) WON
Patricia Van Pelt (D-5th District) WON
Sarah Feigenholtz (D-6th District) WON
Mike Simmons (D-7th District) WON
Ram Villavalam (D-8th District) WON
Laura Fine (D-9th District) WON
Robert Martwick (D-10th District) WON
Mike Porfirio (D-11th District) WON
Celina Villanueva (D-12th District) WON
Robert Peters (D-13th District) WON
Emil Jones (D-14th District) WON
Napoleon Harris (D-15th District) WON
Elgie Sims (D-17th District) WON
Bill Cunningham (D-18th District) WON
Michael Hastings (D-19th District) WON
Christina Pacione-Zayas (D-20th District) WON
Laura Ellman (D-21st District) WON
Christina Castro (D-22nd District) WON
Suzy Glowiak-Hilton (D-23rd District) WON
Karina Villa (D-25th District) WON
Ann Gillespie (D-27th District) WON
Laura Murphy (D-28th District) WON
Julie Morrison (D-29th District) WON
Mary Edly-Allen (D-31st District)
Steve Stadelman (D-34th District)
Mike Halpin (D-36th District) WON
Don Harmon (D-39th District) WON
Patrick Joyce (D-40th District) WON
Linda Holmes (D-42nd District) WON
Rachel Ventura (D-43rd District) WON
David Koehler (D-46th District) WON
Doris Turner (D-48th District)
Meg Loughran Cappel (D-49th District) WON
Scott Bennett (D-52nd District) WON
Kris Tharp (D-56th District)
Christopher Belt (D-57th District) WON

Return to Top

Illinois House

Aaron Ortiz (D-1st District) WON
Theresa Mah (D-2nd District) WON
Dina Delgado (D-3rd District) WON
Lilian Jimenez (D-4th District) WON
Lamont Robinson (D-5th District) WON
Sonya Harper (D-6th District) WON
Emanuel Chris Welch (D-7th District) WON
La Shawn K. Ford (D-8th District) WON
Lakesia Collins (D-9th District) WON
Jawaharial Williams (D-10th District) WON
Ann Williams (D-11th District) WON
Margaret Croke (D-12th District) WON
Hoan Huynh (D-13th District) WON
Kelley Cassidy (D-14th District) WON
Micheal Kelly (D-15th District) WON
Kevin Olickal (D-16th District) WON
Jennifer Gong-Gershowitz (D-17th District) WON
Robyn Gabel (D-18th District) WON
Lindsey LaPointe (D-19th District) WON
Edgar Gonzalez (D-21st District) WON
Angelica Guerrero-Cuellar (D-22nd District) WON
Abdelnasser Rashid (D-23rd District) WON
Elizabeth Henandez (D-24th District) WON
Curtis Tarver (D-25th District) WON
Kam Buckner (D-26th District) WON
Justin Slaughter (D-27th District) WON
Bob Rita (D-28th District) WON
Thaddeus Jones (D-29th District) WON
William Davis (D-30th District) WON
Mary Flowers (D-31st District) WON
Cyril Nichols (D-32nd District) WON
Marcus Evans (D-33rd District) WON
Nick Smith (D-34th District) WON
Frances Ann Hurley (D-35th District) WON
Kelly Burke (D-36th District) WON
Debbie Meyers-Martin (D-38th District) WON
Will Guzaradi (D-39th District) WON
Jamie Andrade (D-40th District) WON
Janet Yang-Rohr (D-41st District) WON
Terra Costa-Howard (D-42nd District) WON
Anna Moeller (D-43rd District) WON
Fred Crespo (D-44th District) WON
Diane Blair Sherlock (D-46th District) WON
Azam Nizamuddin (D-48th District)
Maura Hirschauer (D-49th District) WON
Nabeela Syed (D-51st District)
Mark Walker (D-53rd District) WON
Mary Beth Canty (D-54th District) WON
Marty Moylan (D-55th District) WON
Michelle Mussman (D-56th District) WON
Jonathan Carroll (D-57th District) WON
Bob Morgan (D-58th District) WON
Daniel Didech (D-59th District) WON
Rita Mayfield (D-60th District) WON
Joyce Mason (D-61st District) WON
Laura Faver Dias (D-62nd District) WON
Suzane Ness (D-66th District) WON
Maurice West (D-67th District) WON
Dave Vella (D-68th District)
Lance Yednock (D-76th District)
Norma Hernandez (D-77th District)
Anthony DeLuca (D-80th District) WON
Anne Stava-Murray (D-81st District) WON
Matt Hanson (D-83rd District)
Stephanie Kifowit (D-84th District) WON
Dagmara Avelar (D-85th District) WON
Lawrence Walsh (D-86th District) WON
Sharon Chung (D-91st District)
Jehan Gordon-Booth (D-92nd District) WON
Sue Scherer (D-96th District) WON
Harry Benton (D-97th District)
Natalie Manley (D-98th District) WON
Cindy Cunningham (D-102nd District)
Carol Ammons (D-103rd District) WON
Katie Stuart (D-112nd District) WON
Jay Hoffman (D-113th District) WON
Latoya Greenwood (D-114th District) WON

Return to Top

Cook County Board of Commissioners

Brandon Johnson (D-1st District) WON
Dennis Deer (D-2nd District) WON
Bill Lowry (D-3rd District) WON
Stan Moore (D-4th District) WON
Monica Gordon (D-5th District) WON
Alma Anaya (D-7th District) WON
Anthony Quezada (D-8th District) WON
Maggie Trevor (D-9th District) WON
Bridget Gainer (D-10th District) WON
Bridget Degnen (D-12th District) WON
Josina Morita (D-13th District) WON
Scott Britton (D-14th District) WON
Kevin Morrison (D-15th District) WON
Frank Aguilar (D-16th District) WON
Dan Calandriello (D-17th District)

Return to Top

Metropolitan Water Reclamation District

Patricia Flynn WON
Dan Pogorzelski WON
Mariyana Spyropoulos WON

Return to Top

Indiana House

Carolyn Jackson (D-1st District) WON
Earl Harris (D-2nd District) WON
Ragen Hatcher (D-3rd District) WON
Pat Boy (D-9th District) WON
Chuck Moseley (D-10th District) WON
Mike Andrade (D-12th District) WON
Vernon Smith (D-14th District) WON
Lisa Beck (D-19th District)
John Bartlett (D-95th District) WON

Return to Top